تبلیغات
آموزش نقاشی رنگ روغن - آموزش هنر معرق
آموزش نقاشی رنگ روغن
هنر رشد انسانیت است و پیشرفت ذهن (بیان اساس به شیوه مدرن)
یکشنبه 26 اردیبهشت 1395 :: نویسنده : محمد هادی شکوفیان
 
(آموزش معرق چوب)


دوستان سلام  دوست دارم اون چیزایی که پس از سال ها کار یاد گرفتم به اشتراک بزارم تا در صورتی که شما می خواین به این هنر بپردازید دچار اشتباه نشید.چون وقتم محدود است سعی میکنم گاهی اوقات چند نکته ضروری را براتون بگم در ضمن در صورتی که سوالی داشتید مطرح کنید تا اگه تونستم به اون جواب بدم

نکاتی در مورد ابزارهای معرق کاری :

درس اول (آموزش معرق کاری)

1- کمانی تهیه نمائید که قسمت (U)آن کاملا صاف بوده برای امتحان آن، دسته را جدا نمائید و کمان را روی سطح کاملاصاف قرار دهید در صورتی که کمان صاف باشد با سطح صاف کاملا مماس وهیچگونه پیچ وتابی در آن دیده نخواهد شد.

2- برای تشخیص تیغه های تقلبی به نکات زیر دقت نمائید الف) تیغه نباید چرب باشد زیرا چرب شده است تا زنگ نزند واین یکی از علائم تقلبی بودن آن است .

ب)در صورتی که دو سر تیغه ی خوب را به هم برسانیم ،نباید تیغه به راحتی بشکند  وشکستن آن نشان می دهد که تیغه دارای انعطاف کافی نمی باشد.

ج) اگر یک بسته دوازده تایی از تیغه ای را خریداری نمودید سیمی به دور آن پیچیده شده است .در هنگام باز کردن این سیم اگر این سیم به راحتی در هنگام باز شدن تکه تکه شد ،به احتمال بسیار زیاد تیغه ی شما تقلبی است.در ضمن  سیمی که به دور تیغه های تایفون اصل پیچیده  شده است نسبت به سیم هایی که به دور تیغه های تقلبی قرار گرفته است از ضخامت بیشتری برخوردار است

د) تیغه ی تایفون آلمانی (معروف به پا ملخی) دارای شماره های از شماره ...4و3و2و1وصفر و دو صفر می باشد اگر تیغه سه صفر مشاهده نمودید بدانید که این تیغه تقلبی است

ه)نوع دیگری از تیغه آلمانی به نام تمپو نیز وجود دارد که تیغه بسیار خوبی است  و فقط در یک نوع ساخته می شود و آنهم شماره دو صفر می باشد ،برای حرفه ای ها بسیار مناسب است اگر شما مبتدی هستید از آن استفاده ننمائید زیرا اگر کمترین عیبی در کمانتان باشد تیغه به راحتی از زیر کمان خارج می شود و شما را دچار دردسر خواهد نمود.در آموزش هم از این تیغه استفاده ننمائید زیرا تمام وقتتان به بستن تیغه برای هنر جویانتان خواهد گذشت.

درس دوم (آموزش معرق کاری)

نکاتی در مورد میز کار معرق کاری :

1- سعی نمائید از میز چوبی استفاده نمائید ودلیلش این است که صدای ایجاد شده از برش در میز های چوبی بسیار کمتر از میز فلزی می باشد

2- برای کاهش لرزش میز در موقع کار بهتر است  که کشویی در میز قرار دهید که هم جهت قرار دادن ابزارها از آن استفاده شود وهم باعث کاهش در لرزش میز کار ودر نتیجه کیفیت کار بیشتر و شکستن تیغه کمتر وجلوگیری از خسته شدن چشم در موقع کار می شود.

نکاتی در مورد استفاده از پیشکار در معرق کاری

یکی از ابزارهای ضروری در معرق کاری استفاده از پیشکار است که سطحی قابل دسترس و از میز به شما نزدیکتر می باشد و در ضمن شکاف هفتی جلوی آن این امکان را به شما می دهد که بتوانید چوب را در بالای این شکاف طوری قرار دهید که دو طرف آن روی پیش کار و تیغه در بین آن باشد . حسن این کار در این است که در هنگام برش چوبی که در حال برش آن هستید از دو طرف محافظت می شود وامکان شکستن آن کاهش می یابد و در ضمن  برش قطعات بسیار ریز نیز آسان می شود .

حالا که به اهمیت پیش کار پی بردیم نکاتی در مورد آن بیان مینمائیم

1- برای اتصال پیشکار اگر قرار است ثابت باشد و نمی خواهید آن را از میز جدا نمائید

از یک پیچ در وسط آن برای اتصال استفاده نمائید  تا در مواقعی که از آن استفاده نمی نمائید با چرخش آن به داخل میز از شکسته شدن آن جلو گیری شود . این نکته بخصوص در کارگاه های مدارس که در واحد چوب از پیش کار استفاده می شود بهتر ملموس است .زمانی که دیگر نیازی به پیشکار نیست با چرخش آن به داخل میز از مزاحمتی که ایجاد می کند جلو گیری می شود.

2- در موقع اتصال پیشکار باید انتهای پیچ هم سطح پیشکار باشد تا در موقع قرار دادن چوب برجستگی انتهای پیچ باعث فاصله گرفتن چوب از پیشکار و لرزش کار نشود

نکاتی درباره روش های پیاده کردن الگو بر روی (چوب):


درس سوم(آموزش معرق کاری)

الف)استفاده از کاغذ کاربن برای پیاده نمودن الگوی معرق کاری :در این روش کاغذ کاربن را روی چوب قرار داده وسپس طرح مورد نظر را روی آن قرارمی دهیم وبعد از فیکس کردن آن بوسیله چسب با خودکار روی خطوط الگو خطوط را پر رنگ منمائیم تا طرح مورد نظر روی چوب ایجاد شود .در این روش حد اقل دو عیب اساسی مشاهده می شود .اول اینکه طرح ایجاد شده با الگوی اصلی کا ملا مطابقت ندارد. و دوم اینکه چوب  کمی کثیف ورنگ کاغذ کاربن را به خود خواهد گرفت.

ب)استفاده از نوار چسب کاغذی با عرض پنج سانت :در این روش ابتدا سطح چوب را به صورت کامل با چسب کاغذی می پوشانیم وسپس الگوی کاغذی را با چسب چوب روی چسب کاغذی می چسبانیم .این کار به ما کمک میکند که الگوی ما مستقیما روی چوب قرار نگیرد .بعد از برش تمام قسمت های کارمی توانیم الگوی خودمان را از روی چوب به راحتی جدا نمائیم .

ج)ساخت شابلون با استفاده از الگوی اولیه :این روش کاملا ابتکاری می باشد و در مواردی استفاده می شود که بخواهیم از یک کار تعداد زیادی تهیه نمائیم .

روش کار به این صورت است : کافی است روی الگوی مورد نظر در چند نقطه به صورت پراکنده نوار چسب پلاستیکی را به صورت حلقه انگشتر در آوریم و روی کاغذ الگو قرار دهیم و سپس طلق های معمولی را روی آن قرار داده و بعد از آن طلق وکاغذ الگو را با هم با استفاده از قیچی وکاتر برش دهیم .به این شکل شابلونی تهیه می شود که از آن به دفعات می توان استفاده نمود.برای پی بردن به اهمیت این روش به تجربه خودم در این زمینه اشاره مینمایم در یکی از مدارس دانش آموزان را به شش گروه تقسیم نمودیم و به هر گروه تهیه قسمتی از الگوی کالسکه را سپردیم پس از زمان کوتاهی کل کلاس الگوی قسمت های مختلف طرح کالسکه را در اختیار داشتند .وبا انجام این کار در چند جلسه آرشیو بسیار متنوعی از طرح ها والگو های مختلف تهیه نمودیم . که می شد از این الگو ها برای دفعات متعدد استفاده نمود .اگرچه این روش در ابتدا کمی مشکل به نظر می رسد اما پس از تهیه الگو زحمت شما نتیجه بهتری خواهد داد و از کارتان بسیار خوشحال خواهید شد.

 نکاتی درباره فروش تولیدات :

  درس چهارم(آموزش معرق کاری)

1- اکثر مردم می گویند که در هنر باید برای دل خود کار کنید اما این تفکر شما را به جایی می رساند که پس از مدت کوتاهی این هنر را فراموش کنید زیرا هزینه زیادی به مرور بر دوش شما خواهد گذاشت و از طرف دیگر  وقتی بدانید که دیگران برای کاری که شما انجام داده اید حاضراند پول پرداخت نمایند انگیزه بسیار زیادی در شما ایجاد خواهد شد .

2- تا آنجا که می توانید کارهای خود را بازار پسند تهیه نمایید .یعنی کارهایی که از زیبایی واستحکام کافی برخوردار نباشند دیگران را جذب نخواهند کرد.از خلاقیت خود استفاده نمایید تا کارهای خود را متفاوت از دیگران عرضه کنید زیرا کارهای خلاقانه توجه بیشتری به خود جلب می کنند.

3-از طرح های مشکل ومتداول فاصله بگیرید وسعی نمایید خودتان شروع به طراحی نمایید . مطمئن باشید که با کمی تمرین بسیار پیشرفت خواهید کرد.طرح های قدیمی برای نیازهای قدیمی هستند ونیاز های امروز چیز دیگری هستند. اما نکته این است که همیشه از طرح های قدیمی الگو بگیرید زیرا در هریک از آن ها نکات بسیاری برای آموزش وجود دارد .

4- سعی نمایید طرح های تزئینی را به کاربردی تبدیل نمائید تا هم زیبا وهم قابل استفاده باشند .مثلاًاگر قرار است تابلوی یک منظره باشد گوشه ای از آن را به ساعت اختصاص دهید ویا اگر قرار است پروانه ای زیبا درست کنید آن را در یک جامدادی یا گلدان تلفیق نمایید .

5-تا آنجا که ممکن است در مواد اولیه بدون لطمه زدن به کار صرفه جویی نمایید برای مثال می توانید فواصل بین قطعات یک الگو را کاهش دهید .روش کار بدین صورت می تواند باشد که از الگو کپی گرفته وقطعات الگو را با فواصل کمی دوربری نمایید وآن را بر روی کاغذی دیگر با فواصلی کمتر از قبل بچسبانید و درنهایت از این الگوی جدید کپی تهیه نمائید.

6- از تولیدات به صورت سری کاری استفاده نمائید اما هرگز قبل از گرفتن سفارش کار

به تولیدات انبوه نپردازید زیرا ممکن است تولیدات شما بازار پسند نباشد و روی دستتان بماند .

7-قبل از انجام یک کار به این نکته توجه نمائید که آیا  به اندازه ی وقتی که صرف آن می نمائید به همان نسبت ارزش تولید شما بالا می رود . برای مثال ساعتی که شما در عرض سه روز تهیه نموده اید آیا   کسی حاضر است  پولی معادل  قیمت مواد اولیه  به اضافه دستمزد سه روز شما   پرداخت نماید .

8- بازهم صرفه جویی نمائید .علت تاکید زیاد به صرفه جویی کاهش قیمت تمام شده کار های شما است یکی دیگر از روش های صرفه جویی استفاده از ضایعات چوب ها به شکل های مختلف است . از خورده چوب ها می توانید در تزئین کار های دیگر استفاده نمائید و یا کاری را اختصاصاٌ به منظور مصرف ضایعات طراحی نمائید .در مصرف ضایعات باز به این نکته توجه نمائید که وقتی که صرف این کار می نمایید نیز ارزش زیادی دارد و لزوماٌمصرف همه ی مواد اولیه نمی تواند صرفه جویی تلقی شود.

9 - به نظر دیگران احترام بگذارید زیرا نکاتی که مردم عادی به شما پیشنهاد می نمایند ممکن است شما پس از سال ها تجربه به دست بیاورید .

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

پنجشنبه 16 شهریور 1396 04:41 ق.ظ
What's up Dear, are you truly visiting this web site daily, if so then you will
without doubt get fastidious know-how.
یکشنبه 26 اردیبهشت 1395 11:19 ب.ظ
سلام. اگر قصد خرید بلیط هواپیما چارتری با قیمت فوق العاده کم رو داشتید یک سری به سایت ما بزنید. موفق باشید.های چارتر
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ


با سلام و خسته نباشید حضور شما دوستان محترم هدف از طراحی این وبلاگ برای شما دوستان کمک و آشنایی هر کدام از شما عزیزان با هنر و هنرمندان و نوابغ بزرگ کشورمونه که باید نام و یادشون برای همیشه در ذهن و خاطر هر ایرانی زنده باشه و باقی بمونه و ایرانیو هنرمند بودن در زمینه موسیقی سنتی اصیل و ... یعنی این!!! خوب امید دارم این اطلاعات ناچیزم مورد استفاده شما عزیزان قرار بگیره .
متشکرم
09151635414 محمد هادی شکوفیان (بیرجند)

به امید سر بلندی و سر افرازی جامعه هنرمندان ...

مدیر وبلاگ : محمد هادی شکوفیان
نظرسنجی
نظر شما در مورد این وبلاگ چیست؟آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی

تعبیر خواب آنلاین

فال حافظ